Jak napisać list motywacyjny - konkretne porady i wskazówki


Większość listów motywacyjnych nie jest tworzona w sposób jakoś szczególnie kreatywny. Wszystkie prezentują się dokładnie tak samo i zawierają bardzo podobne informacje, czyli m.in. opisy typowych umiejętności. Kandydaci mówią o tym, że są kreatywni, terminowi, profesjonalni i otwarci, sądząc, że to właśnie te cechy są pożądane przez pracodawców. W pewnym sensie tak jest, ale pisanie o nich liście motywacyjnym nie ma większego sensu, skoro setka innych osób postępuje dokładnie tak samo. Jak napisać list motywacyjny? Otóż trzeba go złożyć z konkretów.

Co potrzebuje Twój pracodawca


Pracodawca może np. szukać osoby na stanowisko księgowej. Kandydaci na to stanowisko będą więc zaznaczać, że działali już w biurze rachunkowym, potrafią uzupełniać księgowość firm czy dobrze dogadują się z klientami i umieją się z nimi porozumiewać. Tak właśnie zaprezentuje się list motywacyjny przynajmniej połowy osób walczących o stanowisko. Która z nich je dostanie? Ta, która odbiegnie od tych typowych schematów i zaskoczy czymś swojego potencjalnego szefa. To właśnie przez pisanie spraw oczywistych i banalnych większość osób nie otrzymuje zaproszeń na rozmowy rekrutacyjne. A wystarczyłoby trochę pokombinować i poszukać u samego siebie tych umiejętności czy takiego doświadczenia, którego nie miałby nikt inny. Warto je też barwnie opisać, używając niekoniecznie popularnych sformułowań. Oryginalność i kreatywność zawsze są w cenie.

Przedstaw w liście motywacyjnym wartość dodaną


Pracodawca musi też wiedzieć, że gdy zatrudni daną osobę, coś zdoła osiągnąć. Porady, jak napisać list motywacyjny, zawsze o tym wspominają. Wyznaczenie korzyści to klucz do osiągnięcia sukcesu. A jakie są ich przykłady? Osoba pracująca wcześniej w biurze księgowym może np. zaznaczyć, że przez połowę roku zdołała pozyskać aż 20 nowych i stałych klientów dla firmy. Wszyscy byli zadowoleni z jej usług i podparli to swoimi rekomendacjami. Inną korzyścią może być np. zdobycie dużego kontraktu dla poprzedniego pracodawcy. Naturalnie można o tym wspomnieć tylko wtedy, gdy rzeczywiście miało to miejsce. Każdy pracodawca potrafi bowiem sprawdzać wiarygodność swoich kandydatów, nieraz rozmawiając nawet z ich poprzednimi szefami. Pisząc bzdury i kłamstwa w liście motywacyjnym, można sobie poważnie zaszkodzić. Wieści szybko roznoszą się w świecie biznesu, a pracodawcy nieraz przekazują sobie informacje na temat różnych kandydatów. Lepiej zawsze być więc uczciwym.

Dobry dokument nie musi być długi


Gdy ktoś będzie już bardzo dobrze wiedzieć, jak napisać list motywacyjny, zacznie błyskawicznie tworzyć takie listy dla różnych firm. Nie wolno bowiem cały czas posługiwać się jednym dokumentem, bo powinien być on na tyle sprecyzowany i spersonalizowany, by szef firmy wiedział od razu, czytając go, że kierowano go właśnie do niego. Listy wbrew pozorom nie muszą, a nawet nie powinny być długie, bo ogromnych i nudnych wywodów nikt nie będzie czytać. Lepiej skupiać się zatem na konkretnych informacjach i kluczowych korzyściach, opisując to wszystko w krótkich i zrozumiałych zdaniach. Kandydat swój sukces ma wtedy po prostu gwarantowany.

Przydatne linki o listach motywacyjnych


Napisz skuteczne CV

Dla wielu osób (w szczególności nowych na rynku pracy) pisanie dokumentów aplikacyjnych jest trudne. Kandydaci często nie znają formy jakie powinno mieć CV a tym bardziej wymagań dotyczących treści. Właśnie dla nich powstał serwis cvtips.webgarden.com. Witryna ma za zadanie gromadzić niezbędne informacje dla wszystkich osób piszących CV i list motywacyjny. Nie ważne - czy masz doświadczenie czy nie, czy masz 20 lat czy 50 - Ta strona jest dla Ciebie!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one